Це стало можливим завдяки принциповій позиції суддів Апеляційного суду Запорізької області викладеної в Ухвалі від 11.06.2018 року по справі № 335/5296/18 – що запобіжний захід, у вигляді тримання під вартою, не може бути продовжений за межі строку досудового розслідування, навіть на час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження.

Апеляційний суд Запорізької області 11.06.2018 року задовольнив апеляційну скаргу адвоката Черкашина І.І. в інтересах підозрюваного, констатувавши, що «продовження слідчим суддею строку тримання під вартою підозрюваного поза межами строку досудового розслідування вочевидь не узгоджується з вимогами визначеними ч. 3 ст. 197 Кримінального процесуального кодексу України та усталеною практикою ЕСПЛ».

«Строк тримання під вартою при ознайомленні з матеріалами кримінального провадження, поза межами строку досудового розслідування, жодним процесуальним законом не визначений, а тому врахування його в строк досудового розслідування обов’язково призведе до невиправданого незаконного тримання підозрюваного під вартою, що є неприпустимим».

Також суд апеляційної інстанції звертає увагу на ч. 4 ст. 176  КПК України, відповідно до якої запобіжні заходи можуть бути застосовані слідчим суддею лише під час досудового розслідування. Додатково суд констатує суттєве порушення вимог чинного кримінального процесуального законодавства і вказує на те, що «ч. 3 ст. 219 КПК України, допускає у деяких випадках зміщення строків досудового розслідування, що на думку колегії суддів, носить характер правової невизначеності».

Тому колегія суддів посилається на ч. 6. ст. 9 КПК України, що у  випадках, коли положення кодексу неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального судочинства, зокрема принцип верховенства права та практика ЕСПЛ.

Результатом описаної ухвали Апеляційного суду Запорізької області – стало логічне та обґрунтоване рішення слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя, викладене в Ухвалі від 12.06.2018 року (справа №335/6564/18), якою задоволено заяву адвоката Черкашина І.І. в порядку ст. 206 КПК України, слідчий суддя констатував безпідставне тримання під вартою підозрюваного та негайне звільнив його з під варти в залі суду.