Записаться на консультацию

Як скасувати виконавчий напис нотаріуса?

ЗАМОВИТИ ПОСЛУГУ — НАТИСНІТЬ👆

Що таке виконавчий напис нотаріуса?

Для певних різновидів договорів закон передбачає можливість стягнення боргу шляхом вчинення виконавчого напису. В таких категоріях справ кредитору не обов’язково подавати позов до суду, а достатньо звернутися до нотаріуса з договором і рядом інших документів на підтвердження заборгованості. Нотаріуси, в свою чергу, у випадку дотримання кредитором процедури і надання всіх необхідних документів, можуть вчинити так званий виконавчий напис. Такий документ замінює собою рішення суду і дає право в подальшому звернутися до виконавчої служби або до приватного виконавця.

До недавніх пір виконавчі написи нотаріусів не були поширеним явищем. Для їх вчинення існують суворі обмеження і нотаріуси відверто уникали ризиків, пов’язаних з подальшим скасуванням виконавчих написів, адже суди, в переважній більшості випадків, такі написи визнавали незаконними.

Що може зробити приватний виконавець? Чи може арештувати банківські картки (рахунки)?

Однак, нещодавно ситуація змінилася. Причиною цього стала поява приватних виконавців. Річ у тому, що державні виконавчі служби працюють повільно і вкрай неохоче. З моменту звернення до них з виконавчим написом і до початку фактичного стягнення коштів можуть пройти місяці, а боржник, в свою чергу, встигне оскаржити виконавчий напис до суду. Приватні ж виконавці навпаки, намагаються якомога швидше відкрити провадження і розпочати стягнення коштів, оскільки їх винагорода прямо залежить від розміру стягнутих коштів.

Як наслідок появи приватних виконавців, кредитори вигадали нову схему стягнення коштів за кредитами. Полягає вона в тому, що кредитори (як правило колекторські компанії або МФО) звертаються до так званих «чорних нотаріусів» з приводу вчинення виконавчого напису на кредитному договорі. При цьому, і кредитор і нотаріус чітко усвідомлюють, що такі виконавчі написи є незаконними і, врешті-решт, будуть скасовані судом.

Нотаріус вчиняє виконавчий напис і стягує заборгованість з боржника. Дуже часто розмір заборгованості взагалі не відповідає дійсності, період стягнення перевищує встановлений законом максимум, боржника про намір звернутися до нотаріуса ніхто не попереджає, а належні докази існування заборгованості нотаріусу навіть не надаються.

Отриманий виконавчий напис передається приватному виконавцю, який відкриває провадження і направляє постанову про стягнення коштів за місцем отримання доходів боржника (на роботу, до Пенсійного фонду, тощо). Боржник, в свою чергу, дізнається про існування виконавчого напису тільки після того, як його викличе до себе бухгалтер підприємства або коли побачить, що чергова зарплата або пенсійна виплата є меншою за очікувану суму. Боржник, звісно, одразу звертається до адвоката, який направляє позов до суду.

Чи законні виконавчі написи нотаріусів про стягнення заборгованості за кредитами?

В теорії, нотаріус може вчиняти виконавчі написи щодо фізичних осіб, але для цього необхідно, щоб відповідний договір був нотаріально посвідченим, строк стягнення не перевищував три роки, а документи, надані нотаріусу, не залишали жодних сумнівів щодо безспірності заборгованості.

На практиці, всі вказані вимоги нотаріусами нехтуються. З нашої практики абсолютно всі оскаржувані в суді виконавчі написи були вчинені на не посвідчених договорах. Часто навіть на роздруківках умов і правил кредитування, які боржник не підписував.

В якості доказів існування боргу нотаріусу надаються сумнівні довідки про розмір заборгованості, які неможливо перевірити. Про детальний розрахунок заборгованості мова взагалі не йде. Як правило, безнадійні борги за кредитними договорами продаються колекторським компаніям. Через це, стягувачі за виконавчими написами навіть не мають в своєму розпорядженні відомостей про нарахування заявленої заборгованості і в суді її розмір довести не можуть. Те саме стосується і строків стягнення.

Що робити, якщо відносно вас вчинено виконавчий напис нотаріуса?

Як правило, про існування виконавчого напису боржники дізнаються вже після того, як з їх доходів починають стягуватися кошти на рахунки приватних виконавців. Рідше про існування виконавчого напису дізнаються з мобільного додатку «Дія» або за фактом накладення арешту на майно і рахунки.

В будь-якому разі, факт існування виконавчого напису та відповідного виконавчого провадження вимагає термінових дій з боку боржника. Перш за все, ми рекомендуємо якомога швидше звернутися до адвоката, який направить до суду позов про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. Одночасно з цим доцільно подати до суду заяву про забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі виконавчого документа.

На цьому етапі остаточні підстави для оскарження виконавчого напису ще не відомі, оскільки у розпорядженні боржника немає ні самого напису, ні документів на підставі яких його було вчинено. Тому, як тільки судом будуть витребувані необхідні документи у виконавця і нотаріуса, первісна редакція позову потребуватиме уточнення.

Одразу після задоволення заяви про забезпечення позову необхідно буде отримати ухвалу суду про зупинення стягнення на підставі виконавчого документа і направити її виконавцю, який, в свою чергу, зобов’язаний зупинити провадження до закінчення судової процедури. Не буде зайвим копію ухвали направити і роботодавцю, аби він не поспішав перераховувати кошти виконавцю.

Скільки коштує оскаржити виконавчий напис нотаріуса?

В кожному конкретному випадку остаточний розмір витрат боржника може відрізнятися, при чому досить істотно. Так, якщо з доходів боржника вираховуються кошти, то необхідним є вжиття заходів забезпечення позову. В свою чергу особи, які жодних офіційних доходів не мають, можуть не перейматися з цього приводу і обмежитись, на першому етапі, лише подачею позову. На другому етапі (судовий розгляд справи) прогнозувати витрати вкрай складно, оскільки заздалегідь передбачити кількість судових засідань неможливо.

Щодо витрат, які необхідно буде зробити на початковому етапі, то вони складаються з вартості послуг адвоката – 1200 грн складення позовної заяви та 800 грн – заяви про забезпечення позову, а також судового збору. За подачу позову, в силу приписів Закону України «Про захист прав споживачів», боржник судовий збір сплачувати не зобов’язаний, а от за забезпечення позову ‑ повинен (454 грн. станом на 2021 рік). Деякі судді, не бажаючи розглядати відповідні категорії справ, відмовляються відкривати провадження без сплати судового збору за подачу позову (908 грн. станом на 2021 рік).

Чи законні виконавчі написи нотаріуса?

Підсумовуючи, слід зазначити, що жодних проблем в скасуванні виконавчих написів нотаріусів не існує. В переважній більшості випадків вони є абсолютно незаконними. Попри це, боржнику вкрай важливо не зволікати із зверненням до суду, оскільки час в такому випадку грає на стороні кредитора.

Що робити, коли боржник знаходиться за кордоном або в іншому місті?

На сьогоднішній день цифрові технології повільно добираються і до українських судів. Так, адвокат і його клієнт можуть брати участь в судових засіданнях не тільки особисто, а і в режимі відео конференції. Переважна більшість судів має для цього все необхідне обладнання. В нашій практиці значний відсоток справ проходить саме в такий спосіб. Це дозволяє економити і час адвоката і гроші клієнта, адже їхати у відрядження до іншого міста не потрібно.

Особливо актуальною така схема роботи стала для жителів столиці, оскільки послуги місцевого адвоката можуть коштувати в рази більше, а кінцевий результат буде однаковим. Не рідко до нас звертаються жителі невеликих сіл та селищ, де взагалі немає адвоката. Жодних проблем в такому випадку також не виникає. Якщо клієнт не може особисто зустрітися з адвокатом, то всі необхідні документи можливо направити електронною поштою, адвокат їх проаналізує і від імені клієнта подасть позов до суду.

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (5 оценок, среднее: 4,60 из 5)
Загрузка...

Комментарии:

 1. Сергей Сергеевич:

  Арестовали банковские зарплатные карточки и все счета. Исполнительная надпись нотариуса и частный исполнитель в сговоре. Что делать? как отменить исполнительную надпись

  1. Иван Черкашин:

   Выход один — обращаться с иском в суд — о признании исполнительной надписи не подлежащей исполнению.

 2. Елена Ребрик:

  Как мило, бесплатно посоветовать должнику обратиться в суд. Только вот чем оплачивать судебные издержки? Зарплатная карта заблокирована.

 3. Елена:

  Приватн. исполнитель дважды отправлял запрос на снятие ареста, но Альфа Банк не торопится.

 4. Елена:

  Приватн. исполнитель дважды отправлял запрос на снятие ареста, но Альфа Банк не торопится.
  ГДЕ ОТВЕТ?

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован

©2024 Codevery. Все права защищены