ФОП зітхнули з полегшенням – лише попередження замість 140 000 грн штрафу за кожного неоформленого працівника.

02.02.2020 року набув чинності Законопроект № 1233 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України», яким  удосконалено порядок здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зменшено економічно необґрунтовані штрафні санкції за порушення норм трудового законодавства.

Основною ідеєю вищезазначеного нововведення є необхідність зупинити процес ліквідації малого та середнього бізнесу через зменшення тиску на осіб, які використовують працю найманих осіб шляхом зменшення штрафів за порушення ними норм трудового законодавства України.

Відтепер, замість того, щоб застосувати санкцію у вигляді накладення штрафу на роботодавців, які допустили до роботи працівника без оформлення трудового договору, чи оформили працівника на неповний робочий час, коли фактично праця триває повний робочий день, або здійснили  виплату заробітну плату без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, буде застосовуватись одне лише письмове попередження.

Проте,  Законом також передбачено, що у випадку повторного вчинення такого порушення протягом року,  до роботодавця за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, буде застосовано штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.

В свою чергу, зменшуються штрафи за відмову виплачувати мінімальну зарплату працівникам, призваним на військову службу. Штраф складатиме двократний розмір мінімальної заробітної плати. За відмову роботодавця допустити до перевірки виконання ним вимог законів про працю, передбачено значний штраф — у восьмикратному розмірі мінімальної заробітної плати.

 Крім того, недотримання мінімальних державних гарантій с сфері оплати праці карається у двократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

За усі інші порушення вимог трудового законодавства до роботодавців застосовуватиметься письмове попередження. Якщо ж роботодавець протягом року з дати виявлення правопорушення знову вчинить порушення повторно, то наслідком зазначеного буде штраф у розмірі мінімальної заробітної плати.