За останній рік адвокати АО «Юридична компанія Черкашина» скасували в судовому порядку сотні виконавчих написів нотаріусів, вчинених щодо кредитів банків та мікрозаймів.

Перш за все, такий вид виконавчих написів сам по собі є незаконним, оскільки вчиняється навіть не на договорах, а на Заявах-анкетах про отримання кредиту, а інколи навіть на інтернет-договорах без підпису позичальника, до того ж з пропущенням строків позовної давності та за відсутності доказів повідомлення позичальника.

Судова практика в цьому питанні майже однозначна – 99 % позовів «про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню» — задовольняються судами. Однак, дуже неоднорідна практика, щодо питання територіальної підсудності та необхідності сплати судового збору.

Найкращим способом обґрунтувати територіальну підсудність за місцем позивача та звільнення від сплати судового збору – це подавати такий позов в порядку захисту прав споживачів фінансових послуг. Нажаль суди дуже часто мають іншу думку з цього приводу — незважаючи на відповідне рішення Конституційного Суду України від 10 листопада 2011 року N 15-рп/2011, яким визначено що положення Закону «Про захист прав споживачів» розповсюджуються в тому числі і на відносини які виникають між  кредитодавцем та позичальником (споживачем) за  договором  про  надання  споживчого  кредиту,  що виникають як під час укладення, так і виконання такого договору та відповідну ухвалу Великої Палати Верховного Суду 21 березня 2018 року у справі № 761/24881/16-ц.

Інколи, в тих випадках, коли такі позови суд першої інстанції залишає без руху та зобов’язує сплатити судовий збір – ми сплачуємо його, щоб не гаяти час. Але інколи, коли це питання для клієнта є принциповим, доводиться йти в апеляційну інстанцію.  Нижче приклад відповідної Постанови Запорізького апеляційного суду, якою було скасовано ухвалу суду першої інстанції про повернення позовної заяви у зв’язку з несплатою судового збору  в подібній справі.

http://reyestr.court.gov.ua/Review/91773682