08 липня 2017 року набирає чинності Закон України № 2037-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів.

 Пройшов майже рік, с того моменту, як законопроект вперше надійшов до Верховної Ради України  08 липня 2016 року. І ось рівно через рік — день в день, цей закон набуває чинності. Пройшовши низку процедур, Верховна Рада України, таки ухвалила цей закон у цілому 226-ма голосами народних депутатів 17 травня 2017 року, а 06 червня 2017 року його підписав Президент. алименты

Які зміни чекають на платників аліментів з прийняттям цього закону та на що слід звернути увагу в першу чергу?

Збільшується мінімальний розмір аліментів, як що раніше мінімальний розмір  аліментів складав 30 %, то наразі  мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Законом передбачено, що той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Прожитковий мінімум у 2017 році в Україні для дітей до 6 років становить з 1 січня 2017 пo 30 квітня — 1 355 гривень, з 1 травня пo 30 листопада — 1 426 гривень, з 1 грудня — 1 492 гривні.

Для дітей від 6 до 18 років: з 1 січня 2017 пo 30 квітня — 1 689 гривень, з 1 травня пo 30 листопада — 1 777 гривень, з 1 грудня — 1 860 гривень.

 Розмір аліментів визначено в законодавстві

Судова практика щодо стягнення на 1 дитину – 25% від доходів платника аліментів існувала давно, однак в законодавстві розмір аліментів не був закріплений чітко.

З 8 липня 2017 р. сімейне законодавство  доповнено нормою, згідно з якою, той з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів у розмірі: на одну дитину — 1/4, на двох дітей — 1/3, на трьох і більше дітей — 50% (раніше було 30%) заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Аліменти за судовим наказом

Якщо раніше позивач мав іти до суду в звичайному позовному провадженні і пройти судову процедуру щодо стягнення аліментів, вистраждати всі ці пекельні кола. Оскільки  перша неявка відповідача зумовлює відкладення, судді хворіють, перебувають у відпустках чи в нарадчих кімнатах, сторони хворіють, і в підсумку на це витрачається до півроку часу. І поки провадження розглядається, аліменти не отримуються, хоча потім їх присудять з самого початку.

Необхідна юридична допомога по стягненню аліментів в Запоріжжі — звертайтесь за телефонами на сайті.

Відтепер — це наказне провадження, яке було спрощено та  дозволяє миттєво отримати рішення, передбачає чіткі можливості — на одну дитину можна отримати 1/4 (одну четверту) офіційної зарплати. Якщо в нього, наприклад, зарплата 100 тисяч, то не 25 000 грн будуть аліменти, а лише гранічна сума — не більше десяти прожиткових мінімумів на одну дитину.

Якщо особа хоче стягнути більше аліментів, ніж 50 %, то  вона може це зробити, довівши в класичному позовному проваджені свої збільшені вимоги.

Якщо розмір аліментів, визначений судом або за домовленістю між батьками у твердій грошовій сумі, то він підлягає індексації відповідно до закону.

Витратний метод обчислення доходів при визначенні розміру аліментів

Також новелою в законодавстві стало те, що до обставин, які враховуються судом при визначенні розміру аліментів, береться до уваги і майно, яким володіє або користується особа, і запроваджується витратний метод розрахунку доходів платника аліментів.

Тобто, якщо  ми знаємо, що особа має тіньовий дохід, але немає офіційного доходу, або офіційний дохід явно нижчий, а неофіційний набагато більший, стягувач аліментів тепер може в суді довести факт витрат. Якщо платник аліментів  їздить  на дорогому автомобілі, чи живе в елітній квартирі, їздить на відпочинок за кордон, суд це повинен врахувати.

Більше того, враховується не тільки факт володіння майном, але і користування ним. Тобто вводиться принцип — винаймаєш квартиру в центрі міста або позичив іномарку на деякий час, то і на аліменти знайдеш гроші.

Нове законодавство залишило за боржником право після отримання судового наказу, про стягнення аліментів. на звернення до суду з позовом, про зменшення суми  аліментів. У такому випадку увесь тягар доказування необхідності зменшення аліментів лягає на їх платника.

 Змінилось право власності на аліменти

 За старим законодавством аліменти одержані на дитину, були власністю того з батьків, на ім’я кого вони виплачувались, і мали використовуватись за цільовим призначенням. Наразі аліменти, одержані на дитину є власністю дитини, вона має право брати участь у використанні або самостійно розпоряджуватися  аліментами на її утримання відповідно до Цивільного кодексу України.