Перший етап верифікації субсидіантів наштовхнув Уряд вдосконалити умови оформлення допомоги у сплаті житло-комунальних послуг.

17 жовтня 2018 року рішенням Кабінету Міністрів України № 841 було внесено зміни до Порядку призначення житлових субсидій населенню, які застосовуються з 1 жовтня 2018 року.субсидии 2018-2019

Зникла потреба у повторних зверненнях до органів соціального захисту населення через зміни у порядку нарахування розміру субсидій. Розрахунок вже призначених субсидій за новими параметрами відбудеться в автоматичному режимі на опалювальний сезон. Ті, хто раніше не звертався за субсидією, можуть зробити це у будь-який зручний для себе час.

Право на субсидію від Уряду мають ті сім’ї, опалювальна площа, а не загальна площа житла яких не перевищує 120 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку та 200 кв. метрів для індивідуальних будинків.

Передбачено отримання субсидії для категорій громадян на понаднормову площу, але не більше за 30% від норми, а саме для: отримувачів пенсій у зв’язку зі втратою годувальника; отримувачів пенсій за вислугою років; отримувачів соціальної допомоги за інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю.

Відтепер субсидія буде призначатися й домогосподарствам, які проживають в одному житловому приміщенні, що перевищує норми площі, та мають розділені особові рахунки.

Субсидію на загальних підставах можуть отримати ті громадяни, у яких є заборгованність зі сплати єдиного соціального внеску з вини роботодавця.

Не матимуть субсидії особи, які мають заборгованість по сплаті аліментів. Зазначається, що субсидія не призначатиметься якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які за даними Єдиного реєстру боржників мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря).

Комісія по призначенню субсидій може призначати субсидії за особливими умовами у випадках коли:

— особа або інші члени домогосподарства надають соціальні послуги, перебувають у місцях позбавлення волі;

 — члени домогосподарств є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря;

— особа мала суму середньомісячної нарахованої заробітної плати менше від розміру мінімальної заробітної плати не більше ніж на 10 відсотків за умови сплати ЄСВ.

Субсидія призначатиметься громадянам, які працюють за кордоном і сплачують там ЄСВ (якщо це підтверджено документально).

Вирішено питання призначення субсидії студентам, які проживають в гуртожитку за місцем навчання: при розрахунку розміру субсидії доходи їх батьків не будуть враховуватися.

При розрахунку розміру субсидії, коли батьки дитини розлучені, доходи одного з батьків не враховуються у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною.

Уточнено розрахунок середньомісячного доходу осіб які отримували стипендію або державну соціальну допомогу.

Розрахунок середньомісячного доходу для осіб, які отримували хоча б один із таких видів доходу, як стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю І і ІІ групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, здійснюється шляхом ділення загальної суми сукупного доходу за період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, на кількість місяців, у яких його отримано.

У разі призначення житлової субсидії з початку опалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього неопалювального сезону (вересень), а у разі призначення житлової субсидії з початку неопалювального сезону доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього опалювального сезону (квітень).

Змінено систему розрахунку сукупного доходу для осіб, які отримували допомогу по безробіттю. Відтак, для осіб, які у періоді, за який враховуються доходи, отримували допомогу по безробіттю, до сукупного доходу враховується:

— за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — дохід у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи;

— за кожний місяць отримання допомоги у розмірі, більшому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи, — фактично отримані доходи;

— за кожний місяць, у якому відсутні доходи, — дохід у сумі трьох розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб станом на кінець періоду, за який враховуються доходи.

Варто зазначити, що при розрахунку розміру субсидії до доходів, які враховуються тепер віднесено грошові перекази, отримані із-за кордону (заявник їх повинен задекларувати особисто). Не враховуватимуться аліменти сплачені на дитину і отримана домогосподарством спеціальна бюджетна дотація за вирощування телят.

Громадянами буде сплачуватись лише вартість фактично спожитої послуги. Тобто якщо газу, води чи електроенергії спожито менше за обов’язковий платіж, то сплачено буде рівно за спожите.