2020 рік несе багато змін для підприємців в сфері їх прав та обов’язків. На черговому засіданні 14 липня Верховна Рада України прийняла закон, який передбачає спрощення діяльності ФОПів та удосконалення «податкового» електронного порталу.

Які саме нововведення чекають ФОПів-упрощенців?

  1. Скасування обов’язкової реєстрації і ведення книги обліку доходів та витрат підприємців. У минулому податкове законодавство передбачало обов’язкову реєстрацію книги обліку, але відтепер підприємці які не сплачують НДС (упрощенці) мають право вести облік в електронному вигляді чи у звичному паперовому форматі. Також не потрібно буде щоденно заповнювати книгу, адже зміни передбачають за необхідне тільки щомісячну фіксацію суми прибутку та витрат.  Підприємець має право на власний розсуд вести облік доходів, роблячи записи постійно чи один раз на місяць.
  2. Зменшення ймовірності отримати штраф. На протязі останніх років підприємцям найлегше було отримати штраф за відсутність реєстрації/ведення облікової книги під час податкової перевірки. Щоб не сплачувати зі свого карману 600 грн, в подальшому необхідно тільки показати записи доходів підприємця за необхідні звітні місяці чи роки. Податкова повинна визнавати надані дані згідно ст. 292 ПКУ. Але відповідальність за помилки чи відсутність належних записів у книзі обліку може відбутись у тому разі, коли ФОП повідомив про бажання вести таку книгу.
  3. Поглиблене співробітництво з податковою онлайн. За останні роки кількість платників податків, які почали користуватись послугами електронного Податкового сервісу збільшилась у 60 разів. На початок січня 2020 року зареєстровано 1,9 мільйонів користувачів. Це означає, що сервіс набирає популярності, і потребує покращень, аби свої права та обов’язки платники реалізовували дистанційно.

На сьогодні електронний кабінет Державної Податкової служби надає 70 видів послуг, що передбачені діючими законодавствами. Найближчим часом запровадять автоматичну реєстрацію документів, що надходять до податкових органів. Також копії рішень чи інших податкових документів будуть надсилатись на електронний кабінет фізичної особи підприємця, аби уникнути «загублення» документу через поштові недоліки.

  1. Листування з працівниками контролюючих органів в електронному вигляді, якщо податківець обрав саме такий варіант комунікацій.
  2. ФОПи матимуть змогу бачити дані обов’язкової грошової сплати, а саме суми та дати погашення, які встановлюються податковим органом.

Розроблення та погодження зазначеного закону є лише одним із кроків до активного розвитку електронних державних сервісів, через які можливо виконувати свої  громадянські права та обов’язки. Таким чином відбувається розширення можливостей взаємодії з державними органами та полегшення ведення обліку господарської діяльності.

Ще однією важливою метою прийнятого закону є приєднання до концепції «Держава в смартфоні» яка значно зменшить паперовий документообіг та виведе взаємодію державних органів та підприємців на електронний майданчик – більш прозорий та зручний для діяльності.