Напередодні, 06 лютого 2018 року, набрали чинності зміни в законодавстві щодо посилення захисту права дитини на належне утримання, шляхом удосконалення порядку примусового стягнення заборгованості з аліментів.несплата аліментів

Основні положення цих змін, направлені на вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів, і будуть застосовуватися щодо боржника, у якого заборгованість по сплаті аліментів сукупно перевищує суму відповідних платежів за шість місяців.

Заборона виїзду за кордон боржника

Вводиться у дію новий спрощений порядок встановлення тимчасового обмеження у виїзді неплатника аліментів за межі України, зокрема передбачено обов’язок виконавця встановити тимчасове обмеження боржника у праві виїзду за межі України – без відповідного рішення (ухвали) суду, а лише за рішенням державного виконавця.

Таке обмеження застосовується якщо боржник ухиляється від сплати аліментів і буде діяти до сплати заборгованості з аліментних зобов’язань.  . Відповідно внесені зміни до Закону «Про державну прикордонну службу України» згідно яких, на Державну прикордонну службу України покладаються обов’язки та права тимчасово обмежувати в праві виїзду з України осіб, щодо яких існують обмеження на підставі рішень державних виконавців (а не тільки судів, як було раніше).


Тимчасове обмеження боржника у праві управління транспортними засобами

Внесені відповідні зміни в Закони «Про дорожній рух», «Про Національну поліцію», відповідно до яких забороняється управління транспортними засобами осіб, щодо яких державним виконавцем встановлено тимчасові обмеження в праві управління транспортними засобами, і на підставі статті 126  КУпАП України — управління транспортним засобом особи, у відношенні який встановлено тимчасовим обмеженням у праві управління транспортними засобами, — тягне за собою позбавлення права управління транспортними засобами на строк від трьох до шести місяців.

Існують виключення – тимчасове обмеження боржника у праві управляти транспортними засобами не може бути застосоване у випадку: 1) якщо встановлення такого обмеження позбавляє боржника основного законного джерела засобів існування; 2) використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю або перебуванням утримання боржника особи з інвалідністю I, II групи, визнаної в установленому порядку, або дитини з інвалідністю; 3) проходження боржником військової служби; 4) розстрочка або відстрочка сплати заборгованості за аліментами в порядку, встановленому законом.

Тимчасове обмеження боржника у праві користуватися певними видами зброї

Як показує статистика, в Україні понад два мільйони людей легально володіють зброєю за відповідними дозволами. Оскільки видача дозволів проводять підрозділи ліцензійної системи Міністерства внутрішніх справ України, швидше за все вони і будуть виконувати такі постанови.

Тимчасове обмеження боржника у праві на полювання

Мисливці – неплатники аліментів тепер будуть позбавлені можливості займатися своїм недешевим хобі. Відповідно до Закону «Про мисливство та мисливське господарство» полюванням можуть займатися особи, які отримали у встановленому порядку відповідний дозвіл. Для заняття полюванням з використанням мисливської зброї також необхідно, щоб особа отримала дозвіл на право використання цієї зброї. Порядок взаємодії (детальний механізм виконання) з метою реалізації вказаних обмежень буде розроблений Міністерством юстиції України, Міністерством внутрішніх справ України.

 Виїзд за кордон дитини без згоди того з батьків, хто має заборгованість по аліментах

Ще однією досить корисною новелою законодавства є зміни що будуть внесені до Сімейного кодексу України, а саме будуть встановлено приписи, згідно з якими передбачається, що той з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання про місце проживання (перебування) дитини, місце і форму навчання, отримання дитиною медичної допомоги, оздоровлення. А також, той з батьків, з ким проживає дитина, самостійно вирішує питання про тимчасовий виїзд дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, при наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби про заборгованість по сплаті аліментів, сукупний розмір якої перевищує 6 місяців.  Така довідка буде видаватися органами виконавчої служби і термін її дії 1 місяць.

Суспільно корисні роботи

Введено новий вид адміністративного покарання, який полягає у виконанні особою, що здійснила адміністративне правопорушення, у вільний від роботи або навчання часу платних суспільно корисних робіт, вид яких буде визначатися органами місцевого самоврядування.

Згідно статті 183-1 КУпАП України: «Несплата аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім’ї, яка призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, — тягне за собою виконання суспільно корисних робіт на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин.

В той же час згідно ст. 311 КУпАП: «Суспільно корисні роботи полягають у виконанні особою, яка вчинила адміністративне правопорушення, оплачуваних робіт, вид яких визначає відповідний орган місцевого самоврядування. Суспільно корисні роботи призначаються районним, районним у місті, міським чи міськрайонним судом (суддею) на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин і виконуються не більше восьми годин, а неповнолітніми — не більше двох годин на день».

Як і завжди є певні виключення — суспільно корисні роботи не призначаються особам, визнаним інвалідами I або II групи, вагітним жінкам, жінкам, старше 55 років та чоловікам, старше 60 років.

При цьому заробітна плата, яку заробив боржник, виконуючи суспільно корисну роботи перераховується в рахунок погашення заборгованості по аліментах.
У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт постановою суду термін невиконаних суспільно корисних робіт може бути замінений адміністративним арештом.

Публічність неплатників аліментів

Міністерство юстиції запускає Єдиний реєстр боржників, в якому за відповідними пошуковими критеріями будь-яка особа зможе перевірити – наявність будь-кого у «чорному» списку боржників за аліментами.

Інформація в реєстрі є публічною, перебуває у вільному доступі і розміщений реєстр на офіційному сайті Міністерства Юстиції.