Мікрокредитування – це швидкий та легкий спосіб отримати бажані гроші за декілька хвилин саме зараз. Оформлюючи кредитний договір в МФО, клієнт зобов’язується виконувати певний порядок виплат займу. Але які наслідки чекають тих людей, які з певних причин не мають можливості повернути «тимчасові» гроші?

Арешт рахунків та майна без рішення суду за борги — що робити?

Як мікрофінансові організації (МФО) вирішують питання з боржниками?

Зазвичай МФО на протязі декількох тижнів затримки платежів ведуть себе юридично «стримано», і не передають справу ані колекторним фірмам, ані до розгляду в суді. Чому? Бо вони сподіваються, що боржник поверне гроші з величезними штрафними відсотками і компанія гарненько на ньому заробить. Та якщо сума заборгованості стає досить вражаючою, МФО має привід звернутись до суду, але, як правило, цього не робить з наступних підстав:

—         Якщо справа передається до суду, припиняється нарахування відсотків по займу;

—         За рішенням суду відсотки, пені та усі додаткові нарахування досить легко можуть бути повністю списані з позичальника, як незаконні;

—         Подання заяви до суду має свою вартість та сам процес «з’їдає» багато часу;

—         МФО немає впевненості в тому, що в разі перемоги по справі, поверне свої гроші в повному обсязі.

Саме тому мікрофінансові організації звертаються до своїх «Церберів» — колекторів, з якими на протязі багатьох років співпрацюють за взаємною користю. МФО передає (продає)  боржників колекторам, які після процедури «вибивання» боргу отримують свою грошову частку.

Колекторські методи стягнення коштів та вплив на боржника можуть бути жорсткими та дуже часто незаконними. Як правило, колектори користуються психологічним впливом та маніпуляцією з людськими відчуттями в декілька етапів:

1)    Щоденні багаторазові дзвінки із залякуванням, наприклад: «вам більше ніколи ніхто не дасть кредит», «коли ми звернемось до суду, ваше майно конфіскують». Іноді колектори починають дзвонити друзям, родичам, колегам по роботі боржника та намагаються грати на відчуттях сорому;

2)    Колектори погрожують тим, що до місця проживання або роботи випустять «виїзний підрозділ», мета якого – осоромити боржника перед знайомими. Вони будуть погрожувати, робити безліч речей, аби вивести боржника із себе та примусити виплатити заборговану суму.

3) Прямі погрози життю та здоров’ю боржника, нецензурна лайка.

4) Розміщення порноколажів з зображенням боржника чи його близьких в соціальних мережах, розсилання повідомлень усім друзям боржника в контактах.

Колектори та неіснуючі борги

Права та способи захисту прав боржників МФО

Боржник, який отримав в мікрофінансових організаціях грошові кошти, але який через певні життєві обставини немає можливості погасити свій борг, знаходиться під захистом законодавства України від примусового погашення заборгованості шляхом погроз.

Доречно нагадати, що організація, яка є Позичальником та надала вам кредит, в обличчі своїх працівників чи представників, має одне право: нагадувати вам про наявність боргу ( ст. 11 ЗУ «Про споживчий кредит»). А право на стягнення суми боргу з боржника має тільки виконавча служба після набрання чинності відповідного судового рішення.

Занадто вживаючись в роль «вишибал», колектори можуть переходити межу дозволеного, тобто звертатись з погрозами до позичальника, залякувати, з’являтись до вашої домівки, користуватись ненормативною лексикою, конфісковувати ваше майно, а все це – дії, які порушують норми Кримінального законодавства, а саме ст. 189 «Вимагання», ст. 182 « Порушення недоторканності приватного життя», ст. 355 « Примушування до виконання чи невиконання цивільно-правових зобов’язань» та інше.

Згідно з Законом України «Про фінансові послуги та державне регулювання фінансових послуг» отримувач фінансових послуг має право звернутись зі скаргою на дії певної фінансової компанії до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері фінансових послуг (Нацкомфінпослуг).

Тож якого характеру відносини між боржником та мікрофінансовою організацією? Законодавством визначено, що такі відносини – цивільно-правові, та не несуть кримінальної відповідальності за невиконання покладених обов’язків (чим можуть погрожувати колектори), якщо в діях боржника відсутній зміст злочину.

Чи може банк стягнути 100% вашої зарплати в рахунок боргу?

Як захистити себе від пресингу колекторських організацій та МФО?

Терпіти наполегливість та психологічну атаку колекторів в надії, що колись це закінчиться –  погано відобразиться на самопочутті позичальника, тому це найгірший варіант вирішення ситуації.

Найпростіші дії, які повинен зробити кожен боржник:

1)Ні в якому разі не потрібно йти на контакт з колекторами: будуть це постійні дзвінки чи смс-повідомлення. Не проявляйте свою готовність до спілкування та порадьте дотримуватись цих дій своїм друзям чи родичам, на яких вийшли колектори

2)Не погоджуйтесь за «солодкі» акції, наприклад «погасіть сьогодні певну суму, та вам скасують штрафні відсотки». Колекторські організації зацікавлені в тому, щоб ви платили, і чим більше, тим вище їх прибуток. Як показує практика, такі обіцянки неправдиві.

Шахрайство МФО з банківськими картками — порада юриста

Незаконні виконавчі написи приватних нотаріусів та дії приватних виконавців

Так, за останні роки збільшились випадки арешту рахунків та майна без рішення суду. Стягнення заборгованості відбувається через виконавчі написи нотаріусів на договорах між боржником та мфо. Такі стягнення заборгованої суми на підставах виконавчих написів швидко набирають популярності, адже порядок цього стягнення не передбачає дії, щодо звернення до суду з позовною заявою та очікування судового рішення.

У переважній кількості випадків нотаріальний виконавчий напис видається з порушеннями законодавства і тому в судовому порядку може бути визнаний таким, що підлягає скасуванню. Тому варто звернутись до професійного юриста який допоможе вирішити ситуацію з найменшими фінансовими втратами для вас, та вашої родини.