Страшна біда спіткала нашу країну – російська військова агресія. Окрім гуманітарної катастрофи, з 24 лютого 2022 року утворилася низка юридичних проблем, які ми спробуємо з’ясувати в цій статті.

Що змінилося в юридичний сфері в Україні з 24.02.2022 р.:

Введено воєнний стан на всій території країни;

Президент Володимир Зеленський підписав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Народні депутати затвердили цей документ. Згідно з указом, воєнний стан запроваджується з 5:30 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Таке рішення ухвалено у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони й відповідно до українського законодавства.

Військове командування разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування має забезпечити передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи й повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

«У зв’язку із запровадженням в Україні воєнного стану тимчасово можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також впроваджуватися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб».

Відключено більшість державних реєстрів та встановлено особливості вчинення нотаріальних дій в умовах воєнного стану.

З метою запобігання будь-яким незаконним діям в реєстрах – більшість державних реєстрів відключена, а доступ до них заблокований. Також, встановлено, що в умовах воєнного стану нотаріальні дії вчиняються з урахуванням таких особливостей:

— незавершені нотаріальні дії за зверненням громадянина Російської Федерації, юридичної особи Російської Федерації, або юридичної особи, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником якої є громадянин Російської Федерації або юридична особа Російської Федерації, зупиняються до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором;

— у разі звернення за вчиненням нотаріальної дії громадянина Російської Федерації, юридичної особи Російської Федерації, або юридичної особи, кінцевим бенефіціарним власником, членом або учасником якої є громадянин Російської Федерації або юридична особа Російської Федерації, —  нотаріус відмовляє у вчиненні нотаріальної дії. Це обмеження діє до прийняття та набрання чинності Законом України щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, та не поширюється на нотаріальні дії із засвідчення справжності підпису на заяві про вихід з громадянства Російської Федерації;

— засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон строком до трьох місяців здійснюється без використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білому аркуші паперу.

—  у разі появи загрози неправомірного вилучення чи втрати спеціальних бланків нотаріальних документів або печатки приватного (державного) нотаріуса такі бланки та (або) печатка підлягають невідкладному знищенню, про що нотаріусом складається акт,

— забороняється вчинення виконавчих написів за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими.

Оголошено загальну мобілізацію

Президент України Указом №69/2022 постановив оголосити та провести загальну мобілізацію на всій території України. Даний Указ затверджений Верховною радою 03.03.2022 р.

Мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом. Генеральному штабу Збройних Сил України доручено визначити черговість та обсяги призову військовозобов’язаних, резервістів та транспортних засобів національної економіки в межах загального строку мобілізації.

 Торгово-промислова палата України повідомила про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин по всій території країни.

ТПП України повідомила про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24 лютого 2022 року. Також, враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалено рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин — з метою позбавлення обов’язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України розміщено 28.02.2022 року загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили)  — це надасть можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.

Звільнено від відповідальності платників податків за податкові порушення.

Платники податків відповідно до пп. 112.8.9 ПКУ звільняються від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у зв’язку із настанням форс-мажорних обставин.

Зокрема, платники податків звільняються від відповідальності у випадку відсутності можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок щодо:

  • дотримання строків сплати податків та зборів,
  • подання звітності,
  • реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстру податкових накладних,
  • акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних,
  • розрахунку коригування у відповідному Реєстрі,
  • подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо.

Крім того, у період дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Протягом дії форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) штрафні санкції за порушення законодавства з питань РРО не застосовуються.

Законом від 03.03.2022 року передбачено надання можливості фізичним особам, фізичним особам-підприємцям, юридичним особам подати всі необхідні звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та (або) в електронній формі, через 90 календарних днів після припинення чи скасування воєнного стану за весь період неподання звітності чи обов’язку подати документи.

Припиняються утримання з пенсій та здійснюються інші послаблення для боржників

У зв’язку із військовою агресією російської федерації проти України та запровадженням на території нашої держави воєнного стану Міністерство юстиції вживає всіх можливих засобів для забезпечення життєдіяльності громадян. Зокрема, Мін’юст:

  • скерував до Пенсійного фонду лист щодо припинення відрахувань із пенсій боржників за постановами державних і приватних виконавців;
  • скерував до Національного банку лист щодо неврахування банками постанов державних і приватних виконавців про арешт коштів при відкритті боржниками нових рахунків.

Також наразі вживаються заходи щодо надання можливості боржникам-фізособам здійснювати видаткові операції з рахунків у межах відповідної суми, без урахування раніше накладеного арешту, про що буде прийнято відповідний нормативно-правовий акт.

 Знято обмеження на застосування вогнепальної зброї та посилено кримінальну відповідальність за мародерство, державну зраду, шпигунство, колабораціонізм.

03.03.2022 року прийнято Верховною радою відповідні закони, якими знято обмеження на застосування вогнепальної зброї цивільним населенням для відсічі збройної агресії рф/іншої країни, на час воєнного стану. А також, посилено відповідальність за низку кримінальних правопорушень:

— встановлено у статтях 111 та 113 Кримінального Кодексу України максимальне покарання за державну зраду та диверсію в умовах воєнного стану у вигляді позбавлення волі на строк 15 років або довічне позбавлення волі з обов’язковою конфіскацією всього майна;

— встановлено заборону будь-якої амністії до осіб, які скоїли державну зраду та диверсію.

— запроваджено кримінальну відповідальність за співпрацю з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями (колабораціонізм);

— посилено кримінальну відповідальність за мародерство, зокрема склади злочинів у статтях 185 (крадіжка), 186 (грабіж), 187 (розбій), 189 (вимагання), 191 (заволодіння майном), Кримінального кодексу доповнено кваліфікуючою ознакою – скоєння в умовах воєнного стану.