Квітень 2020 року запам’ятається українцям не тільки питаннями карантину, а й нововведенням в Україні нового порядку контролю держави над фінансовими операціями бізнесу та мільйонів громадян. З 28 квітня вступає в дію нова редакція Закону про запобігання відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом. Насамперед цей закону створює нові правила для банків, а саме – додатковий обов’язок банківських закладів звітувати щодо платників та одержувачів коштів й ідентифікувати їх.

Які фінансові операції стануть об’єктом ретельного фінмоніторингу?

  • операції з переказу коштів за кордон, та в офшорні юрисдикції;
  • операції політичних діячів, членів їх сімей та людей, що пов’язані з ними;
  • фінансові дії з готівкою (більше 5 тис гривень);
  • фінансові порогові операції, в яких сума починається від 400 тис грн ( суб’єкти господарювання у сфері азартних ігор та лотерей -від 30 тис грн);
  • операції з віртуальними активами та криптовалютами.

Якщо оброблені під час перевірки данні свідчать про підозрілу операцію, банк має повне право зупинити операцію платника. Вся інформація направляється до Державної служби фінансового моніторингу України, де проводяться більш ретельні перевірки. Виходячи з рішення служби, фінансова операція дозволяється, або заблоковується. В останньому випадку рахунки та активи учасників можуть бути арештовані.

Оскільки зміни в Законі стосуються всіх фінансових операцій, громадяни України також підпадають під нововведення. Звичайно, переважно банки вже мають базову інформацію про своїх клієнтів: паспортні дані, ІПН, номер карткового рахунку.

НБУ зауважує: «Якщо банку все ж таки знадобиться додаткова ідентифікація платника, зробити це можливо віддалено за допомогою додатку BankID, біометричного паспорту, через бюро кредитних історій, або ж звичайного відео дзвінку із банку».

Операції на які не розповсюджуються вимоги фінмоніторингу:

—   оплата ЖК послуг, податків, штрафів та інших обов’язкових платежів;

—   обов’язкові платіжні внески щодо погашення кредитних зобов’язань (до 30 тис грн);

—   перекази щодо оплати товарів та послуг за допомогою платіжної картки (будь-яка сума);

—   грошові перекази по території України через готівку, сума яких не перевищує позначку 5 тис грн;

—   зняття грошей з власного особового рахунку.

Фінансовий моніторинг: чим обернеться для українців ліміт в 5000 гривень

Як саме відобразиться на житті українців нові реформи фінансового моніторингу залежить від конкретних обставин та мети операцій, до яких звикли громадяни.

Запам’ятайте головне: перекази на суму менше 5 тис грн та зняття готівки зі свого рахунку робляться без будь-яких формальностей, як звикла кожна людина в Україні.

Зміни та нові правила громадяни відчують тоді, коли намагатимуться відправити готівку через термінал банку або інший платіжний пристрій, на суму більш ніж 5 тис гривень. Тоді кожен зіштовхнеться з обов’язком ідентифікувати свою особистість за допомогою паспорту.

Також не слід намагатися обманути систему шляхом подрібнення платежів на кілька частин (до 5000 грн кожна), оскільки такі платежі будуть розглядатися суб’єктами моніторингу — як одне ціле.